U Privrednoj komori Srbije (PKS) danas su uručeni sertifikati prvoj generaciji menadžera veštačke inteligencije (AI) u Srbiji i plaketa Centru za digitalnu transformaciju (CDT) PKS koja je, kako je rečeno, potvrda ispunjenosti standarda i priznanje za posvećenost razvoju kompetencija u skladu sa evropskim standardima.
Na obuku za sticanje sertifikata za AI menadžere se prijavilo ukupno 14 polaznika, a taj dokument je steklo njih 12.
Direktor Centra za digitalnu transformaciju PKS Predrag Nikolić rekao je na stručnom skupu povodom sertifikovanja prve generacije AI (artificial intelligence) menadžera, da sada i zvanično otpočinje sa radom CDT trenig centar koji je osnovan pre sedam godina sa ciljem da pomogne kompanijama na njihovom putu digitalne transformacije.
On je kazao da su još tada firme shvatile da je edukacija pola posla ka njihovoj digitalnoj transformaciji dodajući da će se kroz trening centar pokušati na jedan praktičan način znanje i veštine u oblasti AI po najvišim svetskim standardima spustiti na zaposlene u kompanijama u Srbiji.
"Ovo radimo uz partnerstvo sa kompanijom Austrian Standards, autorizovanim trening centrom, čiju smo smo metodologiju dobili i prema tome razradili sve ove programe edukacije. Ovi sertifikati su globalno priznati i mi ćemo ovu platformu učiniti globalnom i iz perspektive Srbije, jer ćemo angažovati i naše eksperte", rekao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, profesionalci i kompanije koje usvoje ta znanja odmah će moći da ih primene u svojim poslovanjima, a to su optimizacija poslovnih procesa, bolje kvalitetnije biznis modele.
Kako je dodao, platformu će moći da iskoriste i za unapređenj svojih proizvoda i usluga, pa čak i da osmisle nekakve nove inovativne proizvode i usluge i tako pospeše komunikaciju između netehnološke i tehnološke strane privrede.
Konsultant CDT-a i dobitnik sertifikata AI menadžer Milan Boričić rekao je da su se ovakve sertifikacije do sada radile u inostranstvu i da je njemu lično ovaj kurs koji je ovde pohađao dosta značio jer je bio koncipiran tako da ne samo nadogradi svoje znanje iz tehnike već i da stekne neka nova znanja iz oblasti veštačke inteligencije i da tako donese svojoj kompaniji nešto novo i bolje.
"Kompanije su često zbunjene, nisu sigurne kako da primene veštačku inteligenciju, svesne su da moraju, jer to nije više sada samo trend i nešto o čemu se priča, već je to je sada postala realnost. Međutim često kompanije ne mogu da razlikuju neke obične softverske sisteme od sistema veštačke inteligencije, pa će polaznici ove obuke moći da pomogne privredi u Srbiji da pre svega prepoznaju dobre prilike", rekao je Boričić.
On je naglasio i da su potencijali veštačke inteligencije mnogo veći i da nije uvek lako nju primeniti u ovdašnjim i generalno preduzećima globalno.
Konsultant CDT-a i dobitnik sertifikta AI menadžer Miljan Radunović rekao je u samom startu pretpostavio da će kurs za AI menadžere na koji se prijavio biti nešto dobro, ali da nije verovao da će taj kurs biti stvarno toliko dobar.
"Naučio sam dosta ne samo o tehnologiji u kojoj sam godinama, već sam i bolje upoznao veštačku inteligenciju koja će doći u Srbiju. Imali smo izvanredne predavače i sve je bilo interaktivno", rekao je on.
Radunović je naglasio i da veštačka inteligencija nije samo stvar tehnologije i njena primena u biznisu je stvar poznavanja biznisa, poslovnih procesa, zakona i onoga šta je to i koji benefit može da donese kompaniji.
"Svi žele da krenu u to, međutim mnoge kompanije ne znaju, odnosno još uvek nemaju iskustvo kako to da urade i zato je ovaj kurs odličan jer uči o tome kako da se upravlja projektom, kako da taj projekat ostane u toku da bi kompanije osetile da su nešto dobile i da bi dale još više energije i resursa u razvoju veštačke inteligencije u svom okruženju", rekao je Radunović.
Na današnjem skupu u PKS, CDT je predstavila i svoje mogućnosti kao referentnog tela za sertifikaciju kompetencija i realizaciju obuka koje odgovaraju potrebama tržišta.
Na skupu su najavljeni i budući programi, kao i inicijative vezane za sertifikaciju prema standardu ISO 17024 i razvoj ključnih veština kao što su digitalna transformacija i upravljanje veštačkom inteligencijom, a kao i to kako sertifikovane kompetencije mogu doprineti konkurentnosti i razvoju tržišta rada u Srbiji, u skladu sa evropskim standardima.